Kayseri düğün dış mekan fotoğrafçısı – iletişim 0532 135 85 96

kayseridiscekim09

 

 

Kayseri düğün fotoğrafçısı
Kayseri düğün dış mekan fotoğrafçısı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kayseri dış çekim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kayseri’de evlenecek olanlar ve fotoğraflarını kayseri’de çektirecek olan çiftler en güzel anı fotoğraflarını aşağıda belirtmiş olduğum mekanlarda memnuniyetle çekiyorum. Bu mekanların yanı sıra sizin arzu ettiğiniz mekanlar ve özel mekanlarla anlaşarak hiç bir yerde bulamayacağınız kadar seçenek sunuyoruz.

 • Eski Talas
 • Soğanlı Harabeleri
 • Erciyes Dağı
 • Sultan Sazlığı
 • Ürgüp
 • Göreme
 • Kapadokya
 • Kapuzbaşı Şelalesi
 • Kültepe Höyüğü
 • Sarımsaklı Baraj Gölü
 • Şeker Gölü
 • Güpgüpoğlu Konağı
 • Mazakaland
 • Yay Gölü
 • Tekir Yaylası
 • Hisarcık
 • Kapalı Çarşı
 • Aladağlar
 • Hacer Ormanı
 • Yedigöller
 • İnönü Parkı
 • Mimarsinan Parkı
 • Meydan
 • Gesi
 • Kayabağ

ÖRNEK FOTOĞRAFLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

telefon dolandırıcılığı 0212 703 48 12

Bugün saat 11:55’de başımdan geçen bir olayı aktaracağım. 0212 703 48 12 numaralı telefondan gelen arama sanki bir banka müşteri temsilcisiyle görüşüyormuşum edasıyla benimle konuşmaya başladı. Geçen yıl başlatmış olduğum sağlık sigortasının ücretsiz olan ilk 12 ayı’nın bittiğini bundan sonrasının ücretli olup 1.780TL ödemeyi bugün yapmam gerektiğini söyledi. bende bunun üzerine böyle bir sigortamın veya sözleşmemin olmadığını söyledim emin olarak tekrar edince T.C. numaramın başlangıç ve bitiş tarihini ve ev adresimi söyledi şaşırdım ama böyle bir işlemim olmadığındanda adım gibi emindim  bunun üzerine sinirlenen müşteri temsilcisi o zaman ödemenizi adli makamlarda başlatacağımız işlemlerden sonra ödersiniz deyip kapattı. bunun üzerine Polis 155 arayarak durumu anlatmaya başladım polis memuru konuşmamı bitirmeden numarayı istedi ve 0212 703 dememle birlikte 48 13 numarasını kendisi söyledi ve dolandırıcı olduklarını kesinlikle istedikleri herhangi bir şeyi yapmamam gerektiğini belirttiler. Bu yazıyı insanların bu dolandırıcıların tuzağına düşememeleri adına bilinçlendirmek için yazıp paylaşıyorum.

 

 

super online şikayet

17.11.2016 tarihinde Turkcell hattım üzerine aldığım 567167** numaralı Turkcell Superonline aboneliğime bağlı internet bağlantım 29.11.2016 tarihinden 07.12.2016 tarihi ve sonrası olmak üzere hala kesintidedir. Evimdeki modeme hiç bir şekilde sinyal gelmemekte. Konuyla ilgili müşteri hizmetlerini günde 2 kez aramama rağmen sorunumu gidermediler. Arızanın ttnet tarafından sağlanmadığı söylendi daha sonraki günlerde ise bina girişindeki portta olduğunu söyledir.  Aradan geçen 1 hafta sonrasında internet hizmeti vermedikleri için internet hattımın iptalini talep ettim ama bu seferde ne müşteri hizmetlerindeki sicil numaraları 40006605, 40006478, 40006557, 40006366 olan müşteri temsilcileri hiçbir şekilde yardımcı olmayıp beni oyalamaktan başka birşey yapmadılar.  işlemin şube tarafından gerçekleştirileceğini kendilerinin birşey yapamayacaklarını belirttiler. Bunun üzerine superonline müşteri temsilcisi ile Kayseri ÜNTAŞ superonline bayi müşteri temsilcisini cep telefonumdan görüştürdüm bu görüşme sonunda da bir sonuca varamadım ve hattımın iptalini gerçekleştirmediler. sözleşme süresi boyunca 3 ve üzeri arıza bildirimi sonunda internet hizmeti veremezsem müşteri hattının feshini herhangi bir bedel ödemeden isteyebilir diyen Turkcell superonline kendi sözleşmesindeki maddeye uymuyor.  Ne internet hizmeti vermeye razılar nede hattımı iptal etmeye razılar. Bu olay başıma geldikten sonra araştırdım ki benim gibi yüzlerce mağdur müşteri var.

Şuan 07.12.2016 saat 21:10 ve benim internetim hala yok ve mobil hattımın internetini kullanıyorum. Turkcell superonline  şunu iyi bilsin ki bana bu yaşattıklarını yanına bırakmayacağım savaş yeni başladı. Apartmanımdaki komşularım, arkadaşlarım, akrabalarım çevremde kim varsa başımdan geçen bu olayları anlatıp TTNET kullanmaları konusunda uyarıyorum.  Bugüne kadar yaptığım itirazların ekran görüntüsü ek’te veriyorum. superonline kendi sisteminde kayıtlı olan bilgilerdir.

Turkcell superonline şikayet
Turkcell superonline

FLO AYAKKABI

FLO‘DAN AYAKKABI ALMAYIN. REKLAMLARA KANMAYIN 150 TL AYAKKABI ALDIM 9 GÜNDE AÇILDI DEĞİŞİM İÇİN GERİ GÖNDERDİM. KIŞ GÜNÜ 24 GÜN SONRA GERİ İADE ETTİLER. BENDE AYAKKABIYI FLO’YA HEDİYE ETTİM. KALİTESİZ AYAKKABILARI YÜKSEK FİYATA SATIYORLAR SIKINTI ÇIKINCADA HEM BEKLETİYORLAR HEMDE DEĞİŞİM YAPMIYORLAR.
KENDİ WEB SİTEMDE BU YAZIYI SOSYAL FARKINDALIK YARATMAK İÇİN YAYINLIYORUM. ARAMA MOTORLARINDA GÖRÜNMESİ İÇİN. BİLİN Kİ SİZDE BENİM GİBİ KIŞIN ORTASINDA MAĞDUR OLMAYIN. 

Parkinson Hastaları İçin Geliştirildi

Parkinson hastalarının yaşadığı en büyük sorun, el titremesidir. Kesin tedavisi olmayan hastalığın en önemli semptomu olan el titremesi bazen o kadar şiddetlenir ki hastalar yemek dahi yiyemez konuma gelebilir.

 

Google ayrıca el titremelerine karşı, bazı mutfak araç gereçleri, makas ve kalem tutacağı gibi ürünler de üretti. Ne zamana piyasaya çıkacağı merak edilen ürün için ise Google süreci hızlandırdı ve yılbaşından önce çıkartarak, satışı artırmayı hedefledi. Titreme karşıtı özelliği bulunan kaşığın fiyatı, İngiltere için 180 İngiliz Sterlini yani 628 Türk Lirası olarak belirlendi ancak Türkiye’de fiyatının ne olacağı ve burada ne zaman satışa sunulacağı henüz bilinmiyor.parkinson hastalıgı

 

Dünya üzerinde el titremesi veya Parkinson hastalığından muzdarip 10 milyondan fazla insan olduğu biliniyor. Bunlardan biri de Google’ın kurucularından Sergey Brin’in annesi. Brin’in kendisi de ileride Parkinson hastalığından etkilenmesini sağlayacak bir gen yapısına sahip. Bu yüzden Parkinson hastalığının tedavisi için şimdiye kadar 50 milyon Dolar bağış yapmış.

Sar değeri nedir? Telefonlarda sar değeri

Çevremde yeni telefon alacak arkadaşlarıma bu değeri es geçmemeleri gerektiğini hatta replika (çin) malı telefonları kullanmamaları gerektiğini hep söylemişimdir.

Artık bu konuyla ilgili bir başlık açmaya karar verdim. sar neymiş görelim öğrenelim 🙂

Sar nedir?

İlk başta SAR nedir onu inceleyelim. SAR kısaltması Specific Absorption Rate (özgül emme oranı) kelimesinin baş harflerinden oluşuyor. Açıklaması kısaltmasından daha karışık değil mi? Kısaca açıklamak gerekirse SAR değeri, bi cihaz yanımızdayken o cihazdan yayılan radyo frekanslarının enerjisinin vücudumuz tarafından emilme değerini veriyor. Örneğin SAR değeri 0.5 W/kg olan bir cep telefonu vücudumuza kilogram ve saniye başına 0.5 Joule enerji yüklüyor demek oluyor. Aslında her elektronik cihazın bir SAR değeri vardır sadece cep telefonlarının değil fakat bu başka bi konu.

sar göstergesi

SAR değerleri modelden modele değişiklik gösterdiği gibi telefonumuzu kullanımımız sırasında da değişiklik gösterir. Örneğin bir gelen arama olduğunda telefonumuzun SAR seviyesi en üst seviyeye çıkar -iyi bi bağlantı oluşturabilmek için o esnada telefonumuz daha fazla güç harcar bu da daha yüksek SAR değeri anlamına gelir. Cep telefonları için verilen SAR değerleri, o telefonun sahip olabileceği en yüksek SAR değeridir. Günlük kullanımımızda telefonumuzun SAR değeri genellikle bu sınırın altındadır.

Peki düşük SAR’lı cep telefonları daha mı güvenlidir? Bu sorunun cevabı sağlık açısından evet. Piyasadaki her elektronik cihaz belli standartları sağlamalıdır. Bu standartları sağlamayan  cihazların satışı yasaktır, ama çin malı uyduruk telefonların sar değeri yüksek olsa da yinede piyasada var.

Şimdi gelelim hangi Android telefonu hangi SAR değerine sahip. Buyrun liste;

Android Telefonların SAR Değerleri
MARKA MODEL SAR DEĞERİ
HTC One S 0.69
HTC One V 0.87
HTC Wildfire S 0.89
HTC One X 0.90
HTC Desire X 1.11
HTC One (M7) 0.86
Huawei Ascend G300 0.69
Huawei Ascend D2 0.49
Huawei Ascend Y300 0.75
Huawei Ascend Y200 0.70
Huawei Ascend P1 0.61
Huawei Ascend P6 0.64
LG Nexus 4 0.55
LG Nexus 5 0.49
LG Optimus G 0.43
LG Optimus G Pro 0.32
LG G2 0.41
LG Optimus P970 1.27
LG Optimus L3 1.10
LG Optimus L5 0.90
LG Optimus L7 0.76
LG L3 II 1.10
LG L5 II 0.93
LG L7 II 0.74
LG Optimus L9 0.39
Samsung Galaxy Note 3 0.29
Samsung Galaxy Note 2 0.17
Samsung Galaxy Note 0.73
Samsung Galaxy S2 0.35
Samsung Galaxy S4 0.28
Samsung Galaxy S4 mini 0.33
Samsung Galaxy S3 0.21
Samsung Galaxy S3 mini 0.52
Samsung Galaxy Ace Plus 0.84
Samsung Galaxy S2 Plus 0.33
Samsung Galaxy Grand 0.24
Samsung Galaxy Ace S5830 0.84
Samsung Galaxy Nexus 0.30
Sony Xperia Z 0.75
Sony Xperia Z1 0.77
Sony Xperia U 1.62
Sony Xperia E 0.87
Sony Xperia L 0.69
Sony Xperia T 0.85
Sony Xperia ZL 0.63
Sony Xperia P 0.78
Sony Xperia Go 0.89
Sony Xperia SP 0.79
Sony Xperia J 0.73

Özi Kalesi (bugünkü Ochakiv, ukrayna)

 

ÖZİ KALESİ
1978 YILINDAKİ MUHAREBE SIRASINDA

özi‘de bulunan ve aynı adla anılan, osmanlı imparatorluğunun en önemli sınır kalelerinden biri. özi kalesikırım yarım adasını kontrol altında tutan uç nokta konumundaki kılburun kalesi ile birlikte, stra­tejik açıdan osmanlı imparatorluğu’nun kuzey karadeniz’deki en önemli ka­leleri haline gelmiştir. bu önemi vezir yemişçi hasan paşa 1603 yılında III. mehmed’e yazdığı telhisde “özi kalesi bir kaledir ki cümle karadeniz’in ve tuna yalılarının kilidi olmuştur” şeklinde vurgulamaktadır. I. abdülhamit zamanında kaybedilen kale, o kadar büyük bir üzüntü yaratmıştır ki; I. abdülhamit hatt-ı hümayun‘da şu şekilde dile getirmiştir üzüntüsünü:
özi‘nin düştüğü takriri âlimallah beni yeniden kederlendirdi; bu kadar müslüman erkek, kadın, küçük ve büyüğün kâfir elinde kalması beni mahzun eyledi. yarab! sen mâlik’ül mülksün. senden niyazım, ölmeden bu beldeleri tekrar müslümanların eline geçtiğini bana göster.”

Hz. Ömer’in halifeliği döneminde Sad b. Ebi Vakkas (r.a.) Şam’daki bir camiyi genişletmek ister.

Sad b. Ebi Vakkas (r.a.) Şam
Sad b. Ebi Vakkas (r.a.) Şam

Hz. Ömer’in halifeliği döneminde Şam valisi olan
ve Hz. Peygamber (s.a.v.)’in arkadaşlarından olan
Sad b. Ebi Vakkas (r.a.) Şam’daki bir camiyi
genişletmek ister.
Bu nedenle de caminin civarındaki arsaları
kamulaştırır. Herkes arsasının bedelini alır ve
isteyerek arsasını camiye devreder. Ancak Şam’da
yaşayan bir Yahudi, camiye bitişik olan arsasını
satmak istemez. Vali arsasının değerini fazlasıyla
verse de Yahudi vatandaş arsasının
kamulaştırılmasına rıza göstermez. Bunun
üzerine vali arsaya el koyar ve bedelini adama
gönderir.
Arsasını kaybeden Yahudi, komşusu olan bir
Müslüman’a derdini anlatır. Sızlanır. Bana
zulmedildi, der. Müslüman vatandaş da
kendisine, Medine’ye git. Orada halife Hz. Ömer
vardır. Derdini anlat. Ömer,son derece adildir,
elbette seni dinler, der. Şamlı Yahudi
Medine’nin yolunu tutar. Yorucu bir yolculuktan
sonra Medine’ye ulaşır. Halifeyi sorar.
Vatandaşlar bir hurma ağacının gölgesinde
dinlenen halifeyi gösterirler. İşte halife bu zattır,
derler. Adam Hz. Ömer’in yanına gider. Selam
verip yanına oturur. Derdini anlatır. Hz. Ömer
adamı dinler. Sonra bulduğu bir deri veya kemik
parçasının üzerine şu cümleyi yazar: “Bilesin ki,
ben Nuşirevan’dan daha az adil değilim.” Kısa ve
özlü bir cümle.
Yahudi bu yazıyı alıp ayrılır. Ama yolda giderken
de kendi kendine şöyle konuşur: “Şam’daki
idarecilerin giyim,kuşam ve oturdukları yerdeki
ihtişam ve debdebe nerde, Medine’deki halifede
bulunan tevazu nerde.Şam’dakiler şu mütevazı
halifeyi ciddiye alırlar mı? Hiç sanmıyorum.”
Kendi kendine böyle konuşur.Sonunda Şam’a
varır. Doğrusu valiye gitmek de istemez. Çünkü
sonuç alamayacağı kanaatindedir. Bununla
beraber, mademki yorulup da oralara kadar
gittim, bari halifenin şu yazdığı cümleyi valiye
vereyim, der. Valinin huzuruna çıkar ve deri
parçasını uzatır.
Medine’deki halifenin size mesajıdır, der. Vali bu
cümleyi okuyunca, sapsarı kesilir. Uzun müddet
başını yerden kaldıramaz. Sonra endişe içinde,
başını kaldırıp şöyle der; arsanız size geri
verilmiştir.
Yahudi vatandaş hayret eder. Şaşırır. Bir tek
cümlenin valiyi bu kadar sarsacağını hiç tahmin
edememişti. Merak ve dehşet içinde sorar. Lütfen
bana bu cümlenin neden sizi bu kadar dehşete
düşürdüğünü anlatır mısınız der.
Şam valisi Hz. Sad, bak der, sana bu cümlenin
hikayesini anlatayım. O zaman benim neden bu
kadar ürperdiğimi anlarsın:
İslam’dan önce ben ve bugün halife olan Hz.
Ömer İran taraflarına ticaret için gittik. Yanımıza
200 deve almıştık. İran’a vardık. Orada cirit
oynayan gençleri seyrederken, birileri zorla
elimizdeki develere el koydular. Çok kalabalık bir
çete grubuydu, bir şey yapamadık. Elimizde para
da kalmamıştı. Üzgün bir şekilde,
geceleyeceğimiz bir eski han bulduk. Hanın
sahibine de sıkıntımızı anlattık. Adam iyi
biriydi.Bize yardım etti. Sonra da; gidip krala
durumunuzu anlatın, o adil bir adamdır, mutlaka
size yardım eder, dedi. Biz de sabahleyin kralın
huzuruna çıkıp durumu anlattık. Şikayetimizi bir
mütercim krala tercüme etti. Kral Nuşirevan
dikkatle dinledikten sonra her birimize birer kese
altın verdi ve olayı inceleteceğinisöyledi. Bize de,
memleketinize dönün, dedi.
Biz tekrar Han’a döndük. Ama doğrusu sonuçtan
çok da memnun olmamıştık. Hancı sonucu
öğrenince son derece üzüldü ve burada bir hata
var, dedi. Gelin beraberce gidelim, ben size
tercümanlık yapayım,teklifinde bulundu. Biz de
gittik. Huzura çıktık.
Hancı durumu Nuşirevan’a anlattı. Develerimize
el koyan kişilerin kıyafetini, halini, olayın geçtiği
yerianlattı. Dikkat ettik, Nuşirevan’ın yüzü
sapsarı kesildi.
Bir gün önceki mütercimi çağırttı. Ona sorular
sordu. Sonra ayağa kalktı, her birimize 2 şer kese
altın verdi, akşama kadar develeriniz gelecek,
develeri alın ve sabahleyin burayı terk edin dedi.
Ama giderken biriniz doğu kapısından, diğeriniz
de batı kapısından çıkın, talimatını verdi. Bizler
de bir şey anlamadan huzurundan çıktık.
Akşamleyin 200 devemiz kapıya geldi. Durumu
anlamak için hancıya sorduk. Neler oluyor dedik.
Hancı şöyle dedi: Sizin develerinize el koyan kişi
Nuşirevan’ın büyük oğlu ile veziridir.
Bunlar bir çete kurmuşlar. Garibanların
mallarına el koyuyorlar. Siz ilk gittiğinizde,
mütercim bunu anlamış. Ama sizin sözlerinizi
Nuşirevan’a yanlış tercüme etmiş. Böylece kralın
oğlunu ve veziri korumuş. Ben sizinle gidip
durumu anlatınca Nuşirevan bu oyunu anladı.
Ama neden ayrı kapılardan gidin, dedi, ben de
anlayamadım. Hele yarın olsun anlarız, dedi. Hz.
Sad, anlatmaya devam ediyor: Ertesi gün ben
doğu kapısından çıktım. Kapının çıkışında iki
kişinin darağacına asılı olduğunu gördüm.
Halk toplanmış seyrediyordu. Sordum kim bunlar
ve suçları ne, diye. Dediler ki, bunlardan biri
Nuşirevan’ın büyük oğlu diğeri de veziridir.
Bunlar, buraya gelen iki Arap’ı soymuşlar. Ceza
olarak Nuşirevan ikisini de asarak idam etmiştir.
Nuşirevan kendi öz oğlunu idam etmişti.
Hz. Ömer’in çıktığı kapıda ise bizim
şikayetlerimizi yanlış tercüme ederek, kralın
oğlunu korumaya çalışan kişinin asılı olduğunu
gördük.
İşte Hz. Ömer senin eline verdiği deri parçasının
üzerine “Bilesin ki, ben Nuşirevan’dan daha az
adil değilim” sözüyle bana bunu hatırlatıyor.
Halkına zulmedersen seni darağacına çekerim
diyor.
Senin gözyaşlarına bakmam, tıpkı Nuşirevan’ın öz
oğlunun gözyaşına bakmadığı gibi. Şimdi anladın
mı neden benim benzim sarardı?
Bu hadiseyi bire bir yaşayan Yahudi vatandaş,
hem arsasını hibe etti ve hem de İslam’a girdi.

IBM, SyNapse ile insan beyni gibi çalışan bilgisayar çiplerinde devrimsel bir ilerleme sağladı

IBM - SyNapse
IBM – SyNapse

Bilgisayar teknolojilerinde yeni bir dönem kuantum bilgisayarlardan ziyade nörosinaptik bilgisayar çipleriyle gelecek gibi görünüyor. IBM’in 7 Ağustos tarihinde duyurduğu, dünyanın ilk nörosinaptik çipi olma iddiasındaki SyNapse, bugüne kadar üretilen çipler arasında insan beynini en başarılı şekilde taklit eden. Bir milyon dijital nöron ve 256 milyon sinaps kullanan çip, daha akıllı bilgisayarlar döneminin başlangıcının işareti olabilir.

SyNapse’in bir milyon dijital nöronu, tıpkı canlı nöronlar gibi, elektronik sıçramalarla birbirleri arasında iletişim kuruyor. Çip, bugün kullandığımız ticari çiplerin de temel bileşeni olan silikon tansistörlardan oluşuyor. Ancak transistörler geleneksel çiplerden farklı olarak, nöronlar ve sinaps bağlantılarını taklit etmek üzere konfigüre edilmiş.

Nörosinaptik çiplerle ilgili devrimsel sayılabilecek yeniliklerinden biri de, uzunca süredir bilgisayar çiplerinin tasarımında başvurulan von Neumann mimarisi yerine “bilişsel çip mimarisi”ni kullanıyor olması. Çipler, bu sayede görsel, işitsel ve birden fazla duyuyu ilgilendiren problemleri çözebiliyor ve bunu ortalama bir bilgisayardan 100 kat daha hızlı yaparken, 100 bin kat daha az enerji tüketebiliyor.

Zira, bu mimari, nörosinaptik çiplerin olay güdümlü olarak çalışmasına izin veriyor. Yani geleneksel çipler sürekli çalışırken, bu yeni nesil çipler sadece ihtiyaç duyulduğunda çalışıyor; bu sayede SyNapse, 5.4 milyar adet transistörüyle rekor kırıyor olsa da, geleneksel çiplere göre daha düşük enerji tüketiyor.

IBM’in yeni çipi, bilgisayar verimliliğini de bir adım ileri taşıyor. Zira, konvansiyonel bilgisayarların verimliliği, komutları ileten işlemcinin, veri ve bu program komutlarının depolandığı hafızadan ayrı olması nedeniyle sınırlı. İşlemcinin sürekli hafızadan bilgi alıp vererek çalışması yavaşlamaya neden oluyor. IBM’in yeni çipinin ise hafızası ve işlemci blokları ayrı değil, çünkü nöronları bu iki fonksiyonu iç içe gerçekleştirebiliyor.

IBM’in yeni çiplerinin endüstride adaptasyonu için, belki en önemli sorun, tamamen yeni bir programlama gerektirmesi. IBM Research, bunun için gerekli altyapıyı SyNapse University adı verilen bir platform üzerinden dersler, egzersizler ve mentorlüklerle sağlıyor. SyNapse University’ye başvuru için buraya gitmeniz gerekiyor.

IBM’in yeni çipleriyle ilgili daha fazla teknik detay için buraya gidebilirsiniz. IBM SyNapse’in iyi bir özetini sunan infografiğini de aşağıda görebilirsiniz.

IBM synapse
IBM synapse
IBM synapse
IBM synapse     KAYNAK:WEBRAZZİ

Çin Hükümeti Apple ürünlerinin devlet kurumlarınca satın alınmasını yasakladı

apple-china-banned

Çin, güvenlik gerekçesiyle, Apple ürünlerine kamusal kaynakların aktarımını durdurdu. Bloomberg’in hükümet yetkililerinden aldığı bilgiye dayandırılan haberine göre, aralarında iPad, iPad Mini, MacBook Air ve MacBook Pro’nun da yer aldığı 10 Apple ürünü, Çin’in Maliye Bakanlığı tarafından Haziran ayında güncellenen kamu ihaleleri  listesinden çıkarıldı.

Çin’in devlet kurumlarından başlayan kısıtlamasının, özel ve yarı özel kurumlara da bir mesaj niteliğinde olduğu belirtiliyor. Yani, Çin hükümeti Apple’ın ülkedeki etkisini sınırlamak istiyor.

Çin hükümetinin güvenliği gerekçe göstererek engellediği ilk yabancı teknoloji şirketi Apple değil. Çin’in ihale kurumu daha önce Symantec ve Kaspersky’den antivirüs yazılımları almayı yasaklamış, benzer şekilde Microsoft için de sınırlamalar getirmişti.

Apple’ın açıkladığı son mali sonuçlara göre, şirket Çin’deki gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 28 oranında arttırdı. Böylelikle Çin’in Apple’ın toplam geliri içindeki payı 16′ya ulaştı. Çin’de iPad satışları bir önceki yıla göre yüzde 51 oranında artarken, Mac satışlarındaki artışın oranı yüzde 39′u buldu.  Apple için kutlamaya değer bu başarı olsa da bu gelişme, Çin hükümetini pek memnun etmişe benzemiyor.

Çinli tüketiciler arasında gittikçe popüler hale gelen Apple ürünlerinin yasaklanmasına kullanıcıların nasıl tepki vereceği de önemli. Çin hükümeti bir süredir devlet kanalları aracılığıyla Microsoft, Google, Facebook ve Apple’ı devlet sırlarını sızdırmakla suçluyordu.

kaynak:webrazzi